fbpx

Backup danych w firmie – reguła 3-2-1 i jak ją poprawnie stosować

Przeczytaj o tym, jak prawidłowo zadbać o kopie danych w Twojej firmie! Poznaj regułę 3-2-1 i dowiedz się jak dobrze wdrożyć

Poza małymi wyjątkami, większość firm opiera swoją pracę na danych przechowywanych w wersji cyfrowej - od najprostszych dokumentów tekstowych znajdujących się na dyskach służbowych komputerów, do ogromnych baz danych na firmowych serwerach.

Utrata danych to, niezależnie od jej wielkości, to duży problem dla każdej firmy, który rodzi za sobą cały szereg konsekwencji, zarówno logistycznych, jak i przede wszystkim finansowych.

Backup danych – dlaczego warto?

W branży IT krąży słynne powiedzenie:

Klienci dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robić”.

Genezą tego powiedzenia jest fakt, iż niestety często zdarza się, że przedsiębiorcy decydują się na wprowadzenie backupu firmowych danych dopiero po ich pierwszej utracie.

Odpowiedź na pytanie czy warto jest więc oczywista. W dzisiejszych czasach, kiedy obserwujemy rekordową liczbę ataków hackerskich na firmowe dane, przydatność dobrze wdrożonej kopii zapasowej danych w firmie wydaję się wręcz niepodważalna.

Należy pamiętać, że utrata danych jest możliwa nie tylko przy ataku hackerskim. Przyczyn może być wiele, jak na przykład awaria, kradzież lub zagubienie sprzętu czy też np. pożar firmowej serwerowni. Każdy z tych przypadków powoduje  paraliż pracy w firmie, nie wspominając już stratach finansowych.

Rodzaje kopii zapasowych

Należy wyróżnić 4 główne typy kopii zapasowej: 

Backup pełny

Jest to najpopularniejszy sposób tworzenia kopii zapasowych w firmach. Jest to po prostu kompletna kopia zapasowa wszystkich firmowych danych. Jego zaletą jest to, iż w przypadku utraty danych, pozwala na ich odzyskanie najszybciej ze wszystkich 4 sposób. Do minusów tego rozwiązania należy przypisać czas wykonywania takiej kopii oraz fakt, iż zajmuje on zdecydowanie najwięcej miejsca na nośniku.

Backup dyferencjalny

Zasada tego rodzaju kopii zapasowej jest prosta. Tworzone są kopie tylko tych danych, które zostały w jakikolwiek sposób zmodyfikowane od czasu ostatniego backupu. To rozwiązanie pozwala oszczędzić przestrzeń dyskową nośnika, ale przywrócenie wszystkich danych zajmuję więcej czasu ze względu na konieczność wykonania backupu różnicowego.

Backup przyrostowy

Metoda ta polega na tworzeniu kopii jedynie danych, które zostały dodane od ostatniej kopii zapasowej. Jest to najszybszy rodzaj wykonywania kopii, która wymaga wcześniejszego utworzenia pełnej kopii zapasowej. Niestety jednocześnie odtworzenie wszystkich danych jest tutaj najbardziej czasochłonne.

Backu syntetyczny

Jest natomiast kopią zapasową wszystkich danych, ale tworzoną nie na podstawie aktualnego stanu systemu, tylko na bazie wszystkich innych najbardziej aktualnych rodzajów backupu.

 

Reguła 3-2-1 – jak ją dobrze wdrożyć?

Co się kryję za liczbami użytymi w jej nazwie?

schemat reguły 3-2-1

schemat reguły 3-2-1

3 – Konieczność posiadania trzech egzemplarzy firmowych danych.

Oznacza to, iż poza oryginalnym egzemplarzem danych należy również posiadać co najmniej dwie dodatkowe kopie zapasowe. Taką konieczność łatwo uzasadnić rachunkiem prawdopodobieństwa. Zakładając, że szansa na awarie nośnika danych wynosi 1 do 100, to łatwo policzyć, iż szansa na awarie dwóch niezależnych nośników danych wynosi 1/100*1/100 = 1/10 000. Przechowując dane na 3 niezależnych nośnikach zmniejszamy te szanse na 1 do 1 000 000!

2 – Użycie dwóch różnych technologii przechowywania danych.

Ta część reguły mówi o tym, iż dane należy przechowywać na co najmniej dwóch różnych typach pamięci. Mogą to być np. wewnętrzny dysk twardy, zewnętrzny dysk twardy, karta SD czy płyty CD i DVD

1 – Przechowywanie jednej kopii zapasowej w chmurze

Wykorzystywanie dwóch niezależnych od siebie rodzajów backupu jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo firmowych danych. Kopiowanie danych na kilka fizycznych nośników nie uchroni od ich utraty w przypadku katastrofy naturalnej takiej jak pożar czy powódź. To samo dotyczy się przypadku kradzieży bądź zagubienia fizycznych nośników.

Dlatego też należy zadbać o to, aby całość, bądź ewentualnie najważniejsza część kopii firmowych danych znalazła się w chmurze. Jest to najbezpieczniejszy typ backupu.

Dane kopiowane do chmury są szyfrowane i dostęp do nich ma tylko ich właściciel. Wszystkie firmy świadczące takie usługi posiadają co najmniej dwa niezależne od siebie Data Center, które często znajdują się w różnych miastach, a nawet krajach. Dzięki temu w przypadku mało prawdopodobnej awarii jednego z nich firmowe dane są bezpiecznej w drugiej lokalizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak poprawnie wdrożyć kopie bezpieczeństwa w Twojej firmie?

formularz kontaktowy 

 

Następny post